Nowela ustawy o paszach, do której Senat nie zgłosił poprawek, zakłada wydłużenie do 1 stycznia 2023 roku, czyli o dwa lata terminu wejścia w życie zakazu stosowania pasz GMO.

Ustawa o GMO – poparcie

Wniosek o przyjęciu ustawy bez poprawek, poparło 50 senatorów, 48 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Teraz nowela trafi do podpisu prezydenta. Nie głosowano wniosku, który zakładał, że wprowadzenie zakazu dla pasz GMO zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Nowela GMO – czego dotyczy?

Nowela będzie  dotyczyła zmian przepisów o paszach, które zostały uchwalone w 2006 r. Wówczas to do ustawy wpisano zakaz żywienia zwierząt paszami GMO. Co ciekawe, już wtedy wiadomo było, że wykonanie tego zakazu nie będzie możliwe, postanowiono więc, że przepis ten wejdzie w życie dopiero w 2008 r.

Termin jednak był przesuwany jeszcze w latach: 2008 r., 2013 r., w 2017 r., i w 2019 r. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zakaz stosowania pasz GMO wszedłby w życie od nowego roku – 2021 r.

W czasie trwania prac nad nowelą w Sejmie rozpatrywano jeszcze dwa projekty ustaw w tej sprawie - jeden dotyczył przesunięcia terminu zakazu o 3 lata,  zaś drugi - o cztery lata. Ostateczną decyzję podjęto,  by zakaz zaczął obowiązywać za 2 lata.

Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej w trakcie prac nad nowelą w Senacie przekonywała, by zakaz zaczął obowiązywać dopiero za 4 lata, ponieważ nie ma możliwości, by tak szybko zastąpić śrutę sojową zawierającą GMO innymi rodzajami białek. Monika Piątkowska twierdziła również, że przemysł paszowy będzie skupował krajowy surowic - rośliny bobowate i strączkowe, by zwiększać ich udział w paszach.

Aktualnie importowana, genetycznie modyfikowana śruta sojowa ma 70 procent udziału w produkcji pasz. Rodzima produkcja białka stanowi ok. 26-30 procent i w głównej mierze składają się na nią nasiona roślin strączkowych, suszone wywary oraz poekstrakcyjna śruta rzepakowa.Warto wiedzieć, że Polska importuje rocznie ok. 2,5 mln ton genetycznie modyfikowanej śruty sojowej i wykorzystywana jest do produkcji pasz dla drobiu i trzody chlewnej.

Ustawa o GMO – kiedy wejdzie w życie?

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2021 r.



Źródło: agropolska.pl