Na Ziemi żyje około 2 miliony owadów. One same i ich produkty stosowane są od wielu lat w sektorze spożywczym, farmaceutycznym, chemicznym, a także tekstylnym. Wykorzystywany jest m.in. miód pszczeli, wosk, jedwab czy koszenila. Co więcej, w wielu rejonach świata są również istotnym składnikiem diety.

Z roku na rok znacząco wzrasta zapotrzebowanie na mięso, a co za tym idzie również i na wysokobiałkowe komponenty pasz. Poszukiwane są nowe alternatywne źródła białka. Od pewnego czasu naukowcy skoncentrowali swoją uwagę na owadach, które charakteryzują się wysoką zawartością znakomitej jakości białka, tłuszczu, łatwą dostępnością oraz szeregiem innych zalet, m.in.:

  • niskie zużycie wody – owady pozyskują ją z pożywienia, którym są karmione,
  • produkowana znikoma emisja gazów cieplarnianych w porównaniu do innych zwierząt hodowlanych,
  • paszę stanowią odpady z produkcji spożywczej oraz jej produkty uboczne,
  • na każdy kilogram wyprodukowanych owadów niezbędnych jest ok. 2 kg suchej paszy (dla porównania 1 kg wołowiny wymaga 10 kg paszy, zaś 1 kg tucznika to ok. 3-4 kg),
  • hodowla nie wymaga dużych obszarów,
  • insekty znacznie efektywniej przekształcają paszę w białko (np. świerszcze potrzebują jej 12-krotnie mniej niż bydło, 4-krotnie mniej niż owce i 2-krotnie mniej niż świnie i kurczaki broilery w celu produkcji tej samej ilości białka).

Hodowla wymaga znacznie mniej energii, przestrzeni, wody, paszy i czasu niż jakakolwiek inna produkcja zwierzęca. Dodatkowo, białko owadzie wykazuje działanie antybakteryjne oraz immunostymulujące, co może wpływać na poprawę zdrowotności zwierząt hodowlanych. Jedynym odpadem są odchody, naturalny nawóz o wysokich wartościach odżywczych dla roślin, mogący znaleźć zastosowanie w rolnictwie. 

Aktualnie naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w ramach prowadzonego dla HiProMine S.A. projektu badawczego dot. nawozu organicznego wytwarzanego na bazie odchodów Hermetia illucens, prowadzą badania, których pierwsze wyniki są bardzo obiecujące, wskazują że istnieje możliwość jego zastosowania zarówno w uprawie jęczmienia ozimego, życicy trwałej, sałaty jak i bazylii. HiProMine S.A. mająca siedzibę w Robakowie k. Poznania, to jak dotąd jedyna w Polsce firma, która od kilku lat bada możliwości wykorzystania owadów jako paszy dla zwierząt. Celem spółki jest produkcja na dużą skalę najwyższej jakości składników odżywczych dla zaspokojenia rosnących wymagań przemysłu paszowego.


Źródło: wir.org.pl