Polski producent rozszerza swoją ofertę produktową o nowy, elektryczny samochód dostawczy. To nie pierwszy pojazd zasilany „zieloną” energią od Ursusa – wcześniej firma wprowadziła na rynek m.in. autobus elektryczny, który z powodzeniem jest wykorzystywany w transporcie publicznym w Lublinie.

– Segment pojazdów elektrycznych to jeden z najbardziej perspektywicznych segmentów rozwoju w Europie w związku z unijnymi wymogami ograniczenia emisji CO2. Dzisiejsza premiera samochodu dostawczego pokazuje kierunek dalszego rozwoju spółki. Ursus chce być w czołówce europejskich graczy na tym rynku i dlatego od kilku lat z sukcesem rozwijamy dział środków transportu zasilanych „zieloną” energią – mówi Karol Zarajczyk, prezes spółki Ursus S.A.

NOWY SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY W PORTFELU URSUSA

Lekki dostawczy pojazd elektryczny został przez firmę zaprezentowany 16 września 2016 r. w Lublinie. Sprzęt został zaprojektowany z troską o spełnienie warunków homologacji L7e, co oznacza, że masa auta nie przekroczy 600 kg. Konstrukcja pojazdu oparta jest o materiały kompozytowe i posiada lekką aluminiową ramę. W tym momencie w ofercie jest samochód z napędem na tylne koła, jednak w planach spółki jest również wprowadzenie modelu z napędem 4x4. Samochód będzie mógł zabrać na pokład dwie osoby. Ze względu na to, że samochody elektryczne są bardzo ciche, nowy pojazd może być wykorzystywany do wykonywania nocnych dostaw. Bardzo dobrze nadaje się również dla firm komunalnych, we współpracy z którymi spółka upatruje szans na znalezienie niszy dla siebie.

- Chcemy zaoferować samochód, między innymi, firmom transportowym oraz służbom komunalnym w miastach i gminach. Dostawczy pojazd elektryczny o niskich kosztach eksploatacji, spełniający wymogi ograniczenia emisji CO2 może być optymalnym rozwiązaniem na potrzeby władz lokalnych – podkreśla Prezes Zarajczyk.

Oferta pozarolnicza firmy Ursus posiada długą tradycję. Jeszcze przed II wojną światową firma zajmowała się, obok produkcji ciągników, także produkcją m.in. motocykli na potrzeby Poczty Polskiej, autobusów czy samochodów wojskowych. Rozwój spółki w segmencie transportu miejskiego, jest więc powrotem do jej korzeni.

ROZWÓJ EKOLOGICZNYCH ŚRODKÓW TRANSPORTU

Najbliższe lata przyniosą szereg zmian w dziedzinie komunikacji miejskiej. Duża część środków unijnych zostanie przeznaczona na wymianę taboru transportu miejskiego na ekologiczny – wszystko to ze względu na europejskie wymogi zielonego transportu. Według analiz spółki, w perspektywie najbliższych 3 lat, tylko w polskich miastach odbędą się przetargi na zakup 500-600 nowych autobusów elektrycznych. Poza granicami Polski w najbliższym czasie Ursus weźmie udział w przetargach organizowanych w Szwecji, Anglii, Izraelu, Republice Czeskiej i Meksyku na łączną liczbę ponad 500 szt. autobusów elektrycznych. Produkowane przez Ursus pojazdy elektryczne, a także projektowany autobus z napędem wodorowym są odpowiedzią na zwiększające się zapotrzebowanie na innowacyjne i ekologiczne środki komunikacji. Spółka aktualnie ma w swojej ofercie dwa elektryczne autobusy – Ursus City Smile oraz Ursus Ekovolt.

Źródło: ursus.com.pl