W Wietnamie wynaleziono i przetestowano szczepionkę przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń. Wyniki badań są na tyle obiecujące, że Wietnamczycy planują rozpocząć jej produkcję już w drugim kwartale tego roku.

Badania nad szczepionką na ASF

Navetco National Veterinary JSC (Navetco) podległe Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wietnamu zakończyło program pilotażowy dotyczący stosowania żywej szczepionki przeciwko ASF. Program pilotażowy dotyczący szczepionki przeciwko ASF obejmował 72 zdrowe świnie i według ustaleń portal vir.com.vn, zakończył się 100% powodzeniem. Szczepionka na ASF przyniosła pozytywne rezultaty już po 14 dniach.

- Żadna z zaszczepionych świń nie uzyskała pozytywnego wyniku na ASF po podaniu szczepionki - mówił dla VIR (Vietnam Investment Reviev) Phung Duc Tieng, wiceminister rolnictwa Wietnamu.

Szczepionka została opracowana z ogromnym udziałem Stanów Zjednoczonych. Jak wynika z informacji zamieszczonych w Vietnam Times, Wietnam mógłby rozpocząć komercyjną produkcję szczepionki na ASF już w drugim kwartale 2021 roku. Według informacji portalu Pig Progress, Wietnam planuje wyprodukować 4 serie szczepionki po 10 000 dawek każda.

Według danych opublikowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO),  w ciągu ostatnich kilku lat ponad 6 milionów świń we wszystkich 63 prowincjach Wietnamu zostało poddanych ubojowi z powodu rozprzestrzeniania się wirusa ASF.


Informacja o szczepionce na ASF zdecydowanie uspokoiła wielu hodowców świń. Do tej pory wielokrotnie zdarzało się tak, że na ubój z powodu wirusa kierowane były całe gospodarstwa. Szczepionka pozwoli uniknąć tak drastycznych działań.


Źródło: agropolska.ppl