W zeszłym tygodniu notowania pszenicy na platformie giełdowej Euronext kontynuowały spadki – podał Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych. W kontrakcie grudniowym ceny obniżyły się o 1,5% do poziomu 176,50 euro za tonę.

Komisja Europejska w ubiegłym tygodniu wyraźnie zwiększyła liczbę wydawanych licencji na eksport pszenicy do poziomu 635 tys. ton pszenicy. Mimo to dotychczasowy unijny wywóz pszenicy miękkiej jest wciąż o blisko 30% niższy w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego sezonu.

Także za oceanem pszenica w zeszłym tygodniu potaniała. Na giełdzie w Chicago (CBoT) notowania pszenicy SRW w kontrakcie grudniowym spadły o 1,5% do 180,30 dolarów za tonę, a w Kansas (KCBT) pszenicy HRW (grudzień) o 0,3% do 169,90 USD/t. W transakcjach rzeczywistych również dominowały spadki – podaje FAMMU/FAPA. Pod koniec tygodnia pszenica SRW Nr 2 (na bazie fob Zatoka Meksykańska) kosztowała 207,80 USD/t, czyli aż o 7,5% mniej niż przed tygodniem. Nieznacznie osłabiły się także ceny pszenicy HRW Nr 2 – o 0,7% do poziomu 211,10 USD/t.

Źródło: FAMMU/FAPA