Czy wprowadzenie 0 proc. VAT na nawozy jest wystarczającym rozwiązaniem problemu stale rosnących cen? 

Temat bardzo dogłębnie analizowany w internecie, dostępnych jest wiele opinii specjalistów jak również osób których ten temat dotyczy najbardziej czyt. Rolników, producentów.   

Jak przedstawia się sytuacja w styczniu 2022 roku? Ceny nawozów są wyższe, na przykład pod koniec 2021 r. cena saletry amonowej wynosiła 2765-2785 zł za tonę, natomiast aktualnie jej cena przekroczyła kwotę 3200 zł/t. Trzeba wziąć pod uwagę, iż odmienne ceny w różnych miejscach za ten sam produkt zależą głównie od dystrybutora. Rząd cały czas zapewnia o szukaniu rozwiązań mających na celu pomoc podmiotom dotkniętym inflacją. 

Czy zmniejszy się popyt na nawozy zważając na ich cenę?  

Zdecydowanie będzie to czynnik mający wpływ na zakup, już dochodzą słuchy o wyczekiwaniu obniżek, wstrzymywanie się od zakupu czy też zupełna z niego rezygnacja. Odbije się to na mniej urodzajnych plonach.  Tym samym mniejszy zysk. 

Mowa o dofinansowaniach. 

Kolejnym rozwiązaniem, które być może będzie pewną formą wsparcia w nadchodzących trudnych czasach są dofinansowania do każdej tony zakupionego nawozu. Rozmowy o ewentualnych dopłatach do zakupu nawozów stale są rozważane. Co o tym myślą Rolnicy? Czy Komisja Europejska pozytywnie rozpatrzy wniosek?