Rolnicy, którzy potrzebują leczenia rehabilitacyjnego mogą już pakować walizki. Wracają turnusy rehabilitacyjne w centrach rehabilitacji rolników. Kto może pojechać?

18 marca rozpoczną się pierwsze - po przerwie spowodowaną pandemią koronawirusa - turnusy rehabilitacyjne w centrach rehabilitacji rolników - poinformowała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Rehabilitacja a koronawirus

"Warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, wykonany nie wcześniej niż 4 dni przed terminem rozpoczęciem turnusu rehabilitacyjnego. Na badanie należy zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem. Wykonanie testu jest bezpłatne" - informuje KRUS.

"Jeśli jesteś lub przebywasz z osobą na kwarantannie albo w izolacji, pozostań w domu!" - zastrzega jednocześnie Kasa Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych.

Każdego roku z rehabilitacji leczniczej za pośrednictwem KRUS korzysta około 14 tys. osób. Rehabilitacja ta jest organizowana w formie 21-dniowych turnusów prowadzonych we własnych centrach rehabilitacji. Cieszy się to sporym zainteresowaniem, ponieważ turnus jest dla rolnika bezpłatny, a zakład rehabilitacji leczniczej zwraca osobie skierowanej koszty przejazdu do placówki w wysokości odpowiadającej cenie biletu najtańszego dostępnego środka transportu zbiorowego. Najważniejsze jest, że korzystanie z rehabilitacji za pośrednictwem KRUS nie pozbawia rolników prawa do leczenia uzdrowiskowego, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.


Źródło: agropolska.pl