W opinii AGROunii zamknięta gastronomia bardzo źle wpływa na kondycję rolnictwa. Rolnicy nie mają komu sprzedawać swoich plonów i wyrobów. Co więcej,  przedstawiciele AGROunii domagają się wprowadzenia zakazu egzekucji komorniczych w gospodarstwach.

Michał Kołodziejczak, lider organizacji napisał w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego, prosząc go o spotkanie, ponieważ z każdym dniem sytuacja rolników staje się coraz bardziej dramatyczna.

"Produkty rolne, w których wypielęgnowanie włożyliśmy dużo ciężkiej pracy i własnych pieniędzy mają dramatycznie niskie ceny. Za kilogram ziemniaków polski rolnik dostaje od 0,2 zł/kg do maksimum 0,35 zł/kg, podczas gdy w sklepie te same ziemniaki kosztują nawet 3,80 zł/kg. To nie jest normalna sytuacja. To jest wyzysk, na który pan pozwala. Mało tego, przez przymykanie oczu wspiera pan takie działanie. Producenci warzyw nie dostali ani złotówki z żadnej tarczy antykryzysowej, w przeciwieństwie do firm handlujących naszymi płodami rolnymi. Panie premierze, czy to nie jest według pana absurd i nierówne traktowanie?" - pyta w piśmie Kołodziejczak, lider AGROunii.

"Komornicy już rozpoczęli egzekucje rolniczego sprzętu, takiego jak: traktory, beczkowozy i przyczepy. Pan na to pozwala. Egzekucje komornicze w czasie pandemii?" - podaje lider AGROunii.  

"To tylko dwa przykłady. Taka sama sytuacja ma też miejsce na rynku innych warzyw i drobiu. Pan o nas nie dba. Firmy, które wspiera pan naszymi wspólnymi pieniędzmi to często monopoliści, a sposób w jaki funkcjonują bardziej przypomina układ kartelowy. Ma to bardzo mało wspólnego z wolnym handlem prowadzonym na uczciwych zasadach" - tłumaczy dalej Kołodziejczak.

"Żądamy, by hotele i restauracje zostały natychmiast otwarte, przynajmniej na takich samych zasadach, jak supermarkety spożywcze i budowlane. Pandemia i pańska nieudana walka z COVID-19 sprzyjają umacnianiu się wielkich korporacji. Najwięcej tracą polskie rodzinne firmy i rodzinne gospodarstwa, które dłużej nie przetrwają kryzysu, do którego pan doprowadza. Czy pan Grzegorz Puda poinformował pana o dramatycznej sytuacji polskich rolników?" - podsumowuje szef AGROunii.


Źródło: agropolska.pl