Służba weterynaryjna Hongkongu poinformowała w środę o wznowieniu eksportu mięsa drobiowego oraz produktów drobiowych w tym jaj wstrzymanego w związku z wystąpieniem grypy ptaków w Polsce - podała Inspekcja Weterynaryjna.

Jakich regionów dotyczy wznowienie eksportu?

Dotyczy ono następujących powiatów:

•lubartowskiego (województwo lubelskie)
•krasnostawskiego i ostrowskiego (woj. lubelskie)
•ostrowskiego i szamotulskiego (woj. wielkopolskie)
• myśliborskiego (woj. zachodniopomorskie)
•legnickiego (woj. dolnośląskie)
•iławskiego (woj. warmińsko-mazurskie).

Obowiązujące wytyczne

"Przyjmowane będzie wyłącznie świeże/zamrożone mięso drobiowe oraz produkty z drobiu, których cała przesyłka pochodzi od drobiu utrzymywanego w kraju, strefie lub kompartmencie wolnym od grypy ptaków (Avian Influenza, AI) od momentu wylężenia. Przesyłki jaj przeznaczonych do spożycia przez ludzi (wyprodukowane/zapakowane) będą przyjmowane wyłącznie z kraju, strefy lub kompartmentu wolnego od AI pod warunkiem transportowania ich w nowych lub odpowiednio odkażonych opakowaniach" – mówi komunikat Inspekcji.

Co więcej, "przesyłka musi być zaopatrzona w świadectwo zdrowia w uzgodnionym formacie używanym aktualnie jako towarzyszące przesyłkom eksportowanym z Polski do Hongkongu".

Co z ptasią grypą?

Pierwszy przypadek ptasiej grypy w tym sezonie w naszym kraju stwierdzono pod koniec grudnia 2019 r. w miejscowości Stary Uścimów na Lubelszczyźnie. Ostatni przypadek, 32 z kolei, odnotowany został w tym roku - pod koniec 2020 roku w powiecie sulęcińskim, w województwie lubuskim, gdzie znajdowała się hodowla około 29 tysięcy indyków.

Źródło: agropolska.pl