Nie tylko ludzie muszą walczyć z nowym wirusem. Teraz na próbę zostały wystawione zwierzęta. Australijscy naukowcy ogłosili odnalezienie nowego szczepu bakterii. Jest on na tyle niebezpieczny, że niektóre zwierzęta padają w wyniku choroby. Sprawdź, czy możesz ochronić swoją trzodę przed chorobą. 


Którym zwierzętom zagraża bakteria?

Nowy szczep bakterii jest szczególnie groźny dla młodych świń. Najbardziej narażone są te w wieku 12-20 tygodni. Bardzo często się zdarza, że zwierzęta nie są w stanie przezwyciężyć zmian chorobowych w ich płucach i padają. 

Jaki jest przebieg choroby u świń?

Bakteria wywołuje chorobę aż w dwóch postaciach. Podczas pierwszej z nich u świń nie są widoczne żadne objawy kliniczne. Niestety, w rzeźni sprawa przyjmuje nieco inny obrót. W tuszach zwierząt widoczne są zmiany i ropnie w płucach. Przypominają te, które powoduje Actinobacillus pleuropneumoniae (App) – informuje portal 3trzy3.pl na podstawie danych z QAAFI.

Druga postać infekcji sprawia, że można zaobserwować objawy kliniczne u świń. W niektórych przypadkach jej wynikiem jest śmierć zwierząt. 

Czy można zapobiec chorobie?

Naukowcy opracowali test diagnostyczny, ale obecnie jest on w fazie zatwierdzania. Aby ustalić częstotliwość występowania choroby u świń, naukowcy pobrali od zarażonych świń płuca ze zmianami, ropniami i zapaleniem opłucnej ze 100 ferm, które zajmują się hodowlą trzody chlewnej.
Obecnie trwają badania i analiza uzyskanych w uniwersytecie QAAFI danych. Naukowcy starają się zapobiec chorobie.


Izabela Nestioruk

Źródło: agropolska.pl