Policjanci z CBŚP zatrzymali kolejne 11 osób w związku ze sprawą wystawiania nierzetelnych faktur VAT na ogromną kwotę przy pośrednictwie w rekrutacji pracowników oraz podwykonawstwa w zakresie uboju, rozbioru i pakowania mięsa.

Już przez blisko 4 lata funkcjonariusze z Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi wyjaśniają działanie zorganizowanej grupy przestępczej. Członkowie grupy podejrzani są o przestępstwa i przestępstwa skarbowe popełniane w latach 2011-2015.

"Według śledczych grupa mogła działać na terenie niemal całego kraju poprzez różne podmioty gospodarcze powiązane z jedną z firm branży mięsnej. Jak ustalono, przestępczy proceder polegał na wystawianiu i posługiwaniu się nierzetelnymi fakturami VAT, dotyczącymi rzekomego świadczenia przy pośrednictwie w rekrutacji pracowników i podwykonawstwie w zakresie uboju, rozbioru i pakowania mięsa" - informuje CBŚP.

Pieniądze były wyprowadzane z majątku spółki i przekazywane w łańcuchu powiązanych ze sobą kolejnych firm. Łącznie ze spółki wyprowadzono ponad 233 mln zł, a Skarb Państwa w wyniku działalności grupy został narażony na stratę ponad 260 mln zł.

"W tym tygodniu policjanci z Zarządu w Łodzi CBŚP, przy wsparciu funkcjonariuszy z Zarządów ze Szczecina, Poznania i Katowic, zatrzymali 11 osób. Działania zostały przeprowadzone na terenie województw: zachodnio-pomorskiego, łódzkiego, śląskiego, wielkopolskiego. W trakcie akcji policjanci zabezpieczyli dokumentację należącą do podmiotów gospodarczych prowadzonych przez podejrzanych oraz sprzęt komputerowy. Zabezpieczone rzeczy zostaną poddane dokładnej analizie przez ekspertów" - relacjonuje CBŚP.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, a także oszustw w dokumentacji. Śledczy zarzucają tym osobom również przestępstwa z kodeksu karno-skarbowego.


Źródło: agropolska.pl