W okolicach miejscowości Antolin w powiecie bialskim znaleziono martwego dzika u którego stwierdzono ASF. To już kolejny taki przypadek na terenie tego regionu. Wojsko, służby weterynaryjne oraz leśnicy wyruszą w teren, aby znaleźć inne padłe dziki w celu zapobiegnięcia rozprzestrzenienia się choroby.

Poszukiwanie padłych zwierząt będzie odbywać się na terenie trzech powiatów: chełmskiego, bielskiego oraz włodawskiego. Łącznie w poszukiwaniach weźmie około 100 osób i potrwają one do 9 listopada.

Są to działania profilaktyczne, które mają na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa ASF na terenie woj. lubelskiego. Apelujemy do mieszkańców o wzmożoną ostrożność oraz nieutrudnianie pracy służbom. Szczególnie istotne jest, aby czujność zachowali myśliwi – mówi Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.

W przypadku wykrycia ASF w gospodarstwach, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby świnie muszą być uśmiercone w sposób humanitarny i z utylizowane, sprzęt oraz środki transportu i pomieszczenia przechowywania świń należy odkazić, a materiał biologiczny – zniszczyć. Wirus dla człowieka jest niegroźny.

Źródło: lublin112.pl