Higiena to nieodłączny element życia każdego człowieka. I nie tylko! Higiena ma również kluczowe znaczenie przy transporcie zwierząt. Jest bardzo ważna w kwestii ochrony ich zdrowia, ale także w zmniejszeniu ryzyka rozprzestrzeniania się chorób. Przeczytaj, by dowiedzieć się, jak prawidłowo wykonać dezynfekcję transportu. Nie jest to sprawa prosta. To dość złożony proces. 

Zwierzęta przewożone w zanieczyszczonym transporcie mogą łatwiej ulec zakażeniu lub być przyczyną chorób kolejnych przemieszczanych zwierząt. Z tego powodu niezwykle ważne jest, by  czyścić i dezynfekować auta po każdym transporcie.  

ETAP I

 Według zaleceń portalu 3trzy3.pl, należy zacząć od czyszczenia auta na sucho. Ma to na celu usunięcie dużej części widocznej materii organicznej oraz zmniejszenie zanieczyszczeń aerozolowych. 

ETAP II

W drugim etapie czyszczenie odbywa się już na mokro -  przy użyciu wody pod ciśnieniem, najlepiej o temperaturze 32°C. Proces ten usuwa drobne cząsteczki i materię organiczną, które  nie zostały usunięte w trakcie czyszczenia na sucho.

ETAP III 

Etap ten rozpoczynamy od spłukiwania umytych powierzchni.  Należy zadbać, aby powierzchnie samochodu nie wyschły, ponieważ może to utrudnić usuwanie biofilmów i osadów. 

Pamiętaj, że czas kontaktu detergentu z czyszczoną powierzchnią musi być zgodny z zaleceniami, które wydał producent. Po jego spłukaniu należy pozostawić wszystkie powierzchnie do wyschnięcia, ponieważ pozostawiona woda rozcieńczy użyty środek dezynfekujący.
Podczas prac wstępnych usuwa się nawet 90% materii organicznej.  Powierzchnię przygotowaną w ten sposób, śmiało można poddać dezynfekcji. 

ETAP IV

Aby dokonać prawidłowej dezynfekcji należy rozpocząć suszenie mechaniczne. Użycie temperatury 50-72°C przez 10 do 20 minut  z pewnością wspomoże proces dezynfekcji.

Warto wiedzieć, że dostępna jest technologia, która wykorzystuje system elektroniczny, kontrolujący  nagrzanie wszystkich elementów ciężarówki do temperatury 70°C i  jest w stanie utrzymać ją przez 30 minut.

Co więcej, ułatwieniem podczas suszenia auta może być takie ustawienie, by podłoga znalazła się pod kątem. Aby szybciej usunąć wodę można również użyć w tym celu gumowych ściągaczek.  

Źródło: agropolska.pl