Czy można i jak mieszać nawozy i środki ochrony roślin?

  • Dodano:

Odpowiedzi (3)

  • 3 zadane pytania
    2 odpowiedzi
    • Marcin
    • odpowiedział:
    Tworzenie mieszanin środków ochrony roślin i nawozów jest jak najbardziej dopuszczalne. Dzięki temu zmniejsza się ugniatanie gleby i roślin, lepiej wykorzystuje się warunki pogodowe, można osiągnąć lepszą organizację czasu pracy, oszczędność materiałów eksploatacyjnych (olej napędowy, zużycie części maszyn) oraz wody nawet do 40%. Z drugiej strony ważna jest znajomość wzajemnego oddziaływania substancji aktywnych w takiej mieszaninie. Mieszanie różnych składników nie zawsze jest bezpieczne, niewłaściwie zestawione środki mogą prowadzić do utrudnienia zabiegu (wytrącanie się osadu, zatykanie dysz), obniżenia skuteczności zabiegu lub braku efektu oraz w najgorszym razie uszkodzenia roślin, spadek plonu, czy zniszczenie plantacji. Przyczyną tego może być niezgodność chemiczna środków, niezgodność fizykochemiczna, twardość wody, zła kolejność mieszania, niewłaściwa temperatura lub nieodpowiednie pH dla danego środka.
    Najbardziej przydatna odpowiedź
    Przydatne?
  • 3 zadane pytania
    1 odpowiedź
    Po prostu należy stosować się do zaleceń na etykietach, które środki można mieszać, a które nie. Ważna jest na pewno kolejność mieszania środków i nawozów. Na początku należy zbiornik opryskiwacza napełnić do połowy wodą i uruchomić mieszadło, dodawać nawozy i środki w określonej kolejności, po sporządzeniu mieszaniny uzupełnić zbiornik do wymaganej objętości wodą i pozostawić włączone mieszadło także w czasie transportu na pole.
    Przydatne?
  • 3 zadane pytania
    2 odpowiedzi
    • Marcin
    • odpowiedział:
    Jeśli nie mamy pewności co do danej mieszaniny, a etykieta nie zabrania mieszania danych środków, przed wykonaniem zabiegu najbezpieczniej jest wykonać test zbiornikowy. Najlepiej przeprowadzić go w przezroczystym naczyniu o pojemności 10 litrów. Wlewamy wodę do pojemnika, a następnie dodajemy odmierzone ilości ŚOR, tak aby ich stężenie było odpowiednie dla dawki na 1 ha uprawy. Gdy po wymieszaniu składników przez kolejne 30 minut nie zaobserwujemy pojawienia się „kłaczków”, bądź „kaszy”, osadu, rozwarstwień, wydzielenia się oleistych plam, można stwierdzić, że środki są zgodne pod względem fizykochemicznym, ale nadal nie ma pewności czy taka mieszanina jest bezpieczna dla roślin. Dla bezpieczeństwa, można wykonać oprysk tą mieszaniną za pomocą opryskiwacza plecakowego na niewielkiej powierzchni uprawy roślin i po upływie kilku dni sprawdzić stan roślin.
    Przydatne?
więcej ogłoszeń