Terminem kanibalizmu określa się zjadanie osobników tego samego gatunku. Kanibalizm występuje dość powszechnie w przyrodzie m.in.  u owadów, ryb, płazów oraz ptaków. Choć u ssaków jest rzadkością, to u ptaków kanibalistyczne zachowania występują najczęściej u kur nieśnych, bażantów, indyków. Przeczytaj, by dowiedzieć się, jakie są przyczyny kanibalizmu i jak mu zaradzić. 

Objawy – jak rozpoznać kanibalizm?

Za pierwszy etap kanibalizmu często uznaje się  pterofagię, czyli chorobę, która objawia się wydziobywaniem i zjadaniem piór innych osobników. Zachowania te najczęściej występują w czasie pierzenia, które powinno odbywać się raz w roku. 

Samo pierzenie jest naturalnym i zdrowym objawem u drobiu i nie należy się go obawiać. Większość kurczaków pierzy pod koniec lata, jest to proces powolny zajmujący od jednego do dwóch miesięcy, który ma na celu wymianę starych piór na nowe.

Odpowiednia dieta

Podczas pierzenia powinno się zapewnić ptakom odpowiednią dietę bogatą w duże ilości białka. Podczas linienia ptaki są bardziej podatne na stres, infekcje, osłabione, łatwiej ulegają różnym chorobom. W tym czasie większość ptaków rezygnuje ze  znoszenia jaj,  ponieważ jest to ich naturalny czas odbudowy i regeneracji.  

W przypadku drobiu przydomowego dobrym dodatkiem do diety w tym okresie może być kapusta, która zawiera duże ilości siarki, stanowiącej budulec piór. 

Wskazane są również nasiona oleiste. Mogą być to między innymi konopie i siemię lniane. Rolnicy powinni pamiętać o tym, by zadbać o odpowiednią paszę wcześniej. Warto wiedzieć, że ptaki, które borykają się ze złym stanem upierzenia, potrzebują więcej paszy, by utrzymać temperaturę ciała. Należy pamiętać, że Pasze zbyt wysoce energetyczne mogą powodować szybkie zaspokojenie głodu przez co ptaki mogą stać się agresywne i wykazywać skłonności do patologicznych zachowań, czyli do wzajemnego wydziobywania. 

Kolejną skrajnością mogą być wcześniej wspomniane niedobory np. włókna (błonnika), białka, witamin (szczególnie niedobór witaminy K).
Środowisko, w którym żyją zwierzęta, jest dla nich niezwykle ważne. Należy więc zadbać o  prawidłową obsadę oraz oświetlenie. Zbyt duża stymulacja światłem sprawia, że zwierzęta są zbyt pobudzone. Ważny jest też sposób rozmieszczenia oświetlenia. W miejscach, w których znajdują się karmidła i poidła,  światło powinno być słabsze, natomiast miejsca gdzie znajdują się gniazda zacienione. 

Wykazano, że kanibalizm występuje częściej przy większym natężeniu oświetlenia, mimo to powinno być ono wystarczające, aby rolnicy mogli obserwować ptactwo. 

Co ciekawe, istotna okazuje się również barwa światła. Najbardziej wskazane jest używanie czerwonego światła LED, ponieważ po zastosowaniu takiego światła w przypadku kur niosek wydłuża się czas produkcji jaj oraz ich liczba, ptaki stają się spokojniejsze.

Miejsce pobytu kur nie może również zawierać elementów, które stwarzają ryzyko zranienia. Widok zranionego osobnika sprawia, że pozostałe widzą w nim swoją ofiarę i zaczynają go dziobać. 

Co robić, gdy ptaki zachowują się niepokojąco?

Jeśli dany osobnik jest zbyt agresywny i atakuje inne ptaki, nie należy zwlekać z usunięciem go z kurnika, aby pozostałe osobniki nie przechwyciły od niego negatywnych zachowań. Padłe zwierzę również należy jak najszybciej usunąć.



Źródło: agronews.com.pl